Zápach z úst rozhodně není ničím příjemným. V jistém slova smyslu vás může i společensky znemožnit. Naštěstí existují více či méně účinné způsoby, jak se jej zbavit, nebo jej alespoň minimalizovat. V první řadě je třeba upozornit, že krokem číslo jedna by mělo být určení původu zápachu z úst, který může signalizovat i vážné onemocnění, jimž samozřejmě dominují problémy stomatologického rázu. Za nepříjemným odérem vycházejícím z dutiny ústní často stojí „zkažené zuby“, a jakmile je problém odstraněn, mizí i samotný zápach. Příčin ale bývá více.

 

Nedostatečná péče o chrup

Nejčastější příčinou zápachu z úst bývá špatná péče o chrup a dásně. Jednoduše řečeno si postižený nedostatečně či špatně čistí zuby, okolo nichž se množí bakterie, které nejenom vytvářejí zubní plak, ale také urychlují rozklad zbytků potravin, jež na zubech ulpívají. Ty pak jsou zdrojem nepříjemného odéru linoucího se z dutiny ústní. Řešení je pak nasnadě – zuby si pravidelně a především správně čistit.

Na vině může být i zánět dásní

Na vině ovšem často je i gingivitida neboli zánět dásní. Jeho původcem také bývá zubní plak, jenž se často usazuje i na okrajích dásní. Neodstraníte-li jej, dostaví se krvácení a otok následované zmíněným onemocněním. Jemu předejdete opět správnou péčí o chrup.

Sledujte svůj jídelníček

Výrazných aromat některých potravin se nezbavíte i několik hodin po jejich konzumaci. Typickým příkladem je česnek, cibule a různá koření. Ale také káva a alkoholické nápoje. Od tohoto zápachu vám rychle pomohou ústní vody a k tomu určené žvýkačky. Prevencí je ale také eliminace těchto potravin a nápojů z vašeho jídelníčku.

Přestaňte kouřit

Kouříte? Pak je původce zápachu z vašich úst jasný. Nikotin a další tabákové výrobky jsou původcem typického kuřáckého zápachu. I zde je rada nasnadě: přestaňte kouřit.

Držíte dietu?

Ano, i drastická dieta často způsobuje, že váš dech není čistý jako vánek. Aroma vašeho dechu v tomto případě ovlivňují ketony vznikající při procesu štěpení tuků, k němuž při dietách dochází.

Zápach z úst a onemocnění

Na pozoru se mějte, pokud žádná z uvedených rad nezabere. Příčina zápachu z vašich úst totiž může být mnohem vážnější, ať již se jedná o problémy se zažíváním, infekční choroby či cukrovku. Máte-li sebemenší podezření, obraťte se na lékaře.

Ordasoft Social Comments and Sharing Free

Komentáře